پخش زنده چیست؟

در این مطلب می خوانید: نمایش فهرست

پخش زنده (Live Streaming)، به معنای پخش ویدیو یا صدا در زمان واقعی یا نزدیک به زمان واقعی در اینترنت است و این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا ویدیوها را در زمان واقعی تماشا یا ایجاد کنند و به اشتراک بگذارند، درست مشابه پخش زنده تلویزیون. فناوری پخش زنده و همزمان، محتوا را در آن واحد به جمعیتی جهانی انتقال می‌دهد که اغلب با قابلیت تعامل دو جانبه مانند نظردهی زنده و اتاق‌های گفتگو نیز همراه است.

پخش زنده در پلتفرم‌های مختلف از جمله رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های ویدیویی، ورزش‌های حرفه‌ای و پخش زندگی (lifecasting) استفاده می‌شود. این فناوری به دلیل رواج در رویدادهایی مانند ورزش، تبلیغات سلبریتی‌ها و آموزش آنلاین، همچنین برای تولید و نمایش محتوای شخصی و خلاقانه، محبوب شده است. این فناوری شامل چندین جزء کلیدی است، از جمله ضبط ویدیو، کدگذاری، تقسیم‌بندی، توزیع CDN و کدگشایی برای پخش در دستگاه‌ها.

پخش زنده چندین مزیت دارد، از جمله امکان هماهنگی با مخاطبان در زمان واقعی، ایجاد ارتباط با بینندگان و ارائه راهی ارزان برای رسیدن به یک جمعیت گسترده. این فناوری در صنایع مختلف از جمله تجارت، آموزش، ورزش و سرگرمی و … استفاده می‌شود و به یک ابزار ضروری برای بسیاری از سازندگان محتوا و سازمان‌ها تبدیل شده است.

برخی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پخش زنده که احتمالاً درباره آنها شنیده‌اید شامل یوتیوب، اینستاگرام لایو، فیس‌بوک لایو و تیک‌تاک هستند.

اجزای اصلی پخش زنده چیست؟

۱

ضبط ویدیو

اولین قدم در پخش زنده، ضبط ویدیو است. در این مرحله از فرآیند، دوربین اطلاعات بصری را ضبط می‌کند که قبل از رمزگذاری به عنوان داده‌های دیجیتال (digital data) در جریان (stream) تفسیر می‌شود.

 اجزای اصلی پخش زنده
۲

رمزگذاری

تکنولوژی پخش زنده، تصاویر را فشرده کرده و به یک کدک (codec) تبدیل می‌کند تا محتوای ویدیویی را ذخیره کرده و به مخاطبان آنلاین تحویل دهد. سپس رمزگذاری، داده‌های بصری را به فرمت جدیدی تبدیل می‌کند تا با دستگاه‌های مختلف سازگار باشد. برخی از رایج‌ترین فرمت‌های رمزگذاری شامل H.264، H.265، AV1 و VP9 هستند.

۳

تقسیم‌بندی

پخش زنده بدون تقسیم‌بندی امکان‌پذیر نیست. تقسیم‌بندی، داده‌های ویدیویی را به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌کند تا از قطعی یا اشکال جلوگیری شود و هماهنگی بهتر ویدیو و صدا در طول پخش زنده به دست آید. این کار، بخش ضروری از پخش است زیرا محتوای ویدیویی حجم بالاتری داشته و داده‌های بیشتری برای پردازش نسبت به سایر انواع فایل‌ها مانند محتوای موسیقی یا PDF دارد.

۴

توزیع CDN

بخش توزیع CDN در پخش زنده، به حفظ کیفیت بالای ویدیو با حداقل تأخیر کمک می‌کند. این کار را با توزیع پخش از طریق یک شبکه سرور که محتوای بصری را کش (cache) می‌کند، انجام می‌دهد. به این ترتیب، بینندگان می‌توانند محتوای پخش زنده با کیفیت بالا را بدون توجه به مکانی که هستند مشاهده کنند.

۵

رمزگشایی و پخش ویدیو

دستگاه کاربر، اطلاعات محتوای بصری را تفسیر کرده و به کاربر نمایش می‌دهد. برای انجام این کار، دستگاه داده‌های بصری تقسیم‌شده را پس از تحویل پخش زنده، رمزگشایی و از حالت فشرده‌ خارج می‌کند تا بتواند برای کاربر پخش شود.

انواع پخش زنده کدام است؟

چندین نوع پخش زنده وجود دارد. هر نوع بستگی به هدف از پخش و نیازهای مخاطبان دارد.

۱

پخش زنده ویدیویی

صدا و تصویر به صورت زنده ضبط و پخش می‌شود تا کاربران بتوانند در زمان واقعی نظر دهند و تعامل کنند. این نوع پخش زنده به خصوص برای ترویج محصولات یا خدمات و یا اهداف آموزشی بسیار مفید است. به عنوان مثال، اگر شما در حال نمایش یک محصول یا خدمت جدید هستید، استفاده از سرویس پخش زنده بسیار کاربردی و موثر خواهد بود. بینندگان می‌توانند محصول را ببینند و همزمان سوالات خود را نیز مطرح کنند.

۲

ویدیوی درخواستی

صدا و تصویر به صورت زنده ضبط و برای کاربران ذخیره می‌شود تا در زمان دیگری تماشا کنند. این نوع پخش برای محتوایی که می‌تواند همیشه مفید باشد و دوباره استفاده شود، بسیار مفید است. به عنوان مثال، یک وبینار زنده که ضبط شده و برای محتوای وبلاگ‌ها استفاده می‌شود.

۳

پخش زنده صوتی

پخش زنده صوتی زمانی است که تنها صدا به صورت زنده ضبط و پخش می‌شود. این نوع پخش برای هدف افزایش آگاهی و جلب توجه مفید است. به عنوان مثال، اگر شما یک مصاحبه انجام می‌دهید، ضبط و پخش زنده صوتی می‌تواند مفیدتر باشد و می‌توانید به سوالات شنوندگان هم پاسخ دهید.

انواع پخش زنده

۶ مزیت پخش زنده

پخش زنده به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با مخاطبان خود برقرار کنید و در حالی که هزینه‌های شرکت را به حداقل می‌رسانید، کسب و کار خود را رشد دهید. در اینجا شش مزیت برای استفاده از پخش زنده آورده شده است:

 1. پخش زنده به شما امکان می‌دهد تا با مشتریان خود رابطه برقرار کرده و تعامل را در زمان واقعی افزایش دهید. در حین پخش، مخاطبان شما فرصت دارند تا هر سوالی که دارند را پرسیده و در معرفی محصول شما شرکت کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید شخصی یکی از ویدیوهای تبلیغاتی محصول شما را مشاهده می‌کند. در حالی که ممکن است توجه او جلب شود، اما چون امکان تعامل مستقیم با شما را ندارد، خرید را به بعداً موکول می‌کند و شما فرصت را از دست می‌دهید. اما در یک وبینار، مشتری می‌تواند سوالات خود را مطرح کرده و نظرات خود را از طریق چت زنده بیان کند که به داشتن تجربه‌ای واقعی‌تر و در نهایت خرید منجر می‌شود.

 1. شما می‌توانید محتوای پخش زنده را دوباره استفاده کنید. پخش زنده به شما امکان می‌دهد تا جلسات را ضبط کرده و به یک کتابخانه ویدیویی اضافه کنید تا مخاطبان تان بتوانند در زمان دیگری که برای آنها مناسب است، تماشا کنند. شما همچنین می‌توانید محتوای پخش زنده را برای صفحه سوالات متداول، وبلاگ و صفحات رسانه‌های اجتماعی خود دوباره استفاده کنید تا شهرت آنلاین برند خود را افزایش دهید. یا می‌توانید از جلسات پخش زنده به عنوان بخشی از محتوای تبلیغلتی برای جذب مشتریان جدید استفاده کنید.
 1. پخش زنده مقرون‌به‌صرفه است و نیاز به هزینه زیادی ندارد. در حالی که تجهیزات ویدیویی گران‌قیمت می‌توانند مفید باشند، اما شما تنها به یک وب‌کم ساده یا دوربین گوشی هوشمند و میکروفون نیاز دارید تا پخش زنده را شروع کنید و سمینارها و سخنرانی‌های کلیدی را بدون نیاز به اجاره مکان یا هزینه‌ سفر برگزار کنید.
 1. پخش زنده ابزاری است که به شما امکان می‌دهد مستقیماً با مخاطبان خود صحبت کنید. این امر به کارشناسان شما اجازه می‌دهد تا به طور فعال با مخاطبان درگیر شده و صحبت کنند، دیدگاه‌ها و نظرات خود را به اشتراک بگذارند و برند شما را ترویج دهند. در بلندمدت محتوا و ارتباط مستقیم بر روی یک موضوع خاص، اعتبار ایجاد می‌کند. پخش زنده قدرت این را دارد که مشابه یک رویداد یا سخنرانی زنده باشد، که نسبت به تماشای یک ویدیوی از پیش ضبط‌ شده، تأثیر بیشتری بر روی افراد دارد؛ چرا که میزبانان یا کارشناسان می‌توانند درباره موضوعاتی که کاربران می‌خواهند مستقیماً یاد بگیرند صحبت کنند و به آنها یک پلتفرم برای پاسخ به نگرانی‌ها یا سوالات بدهند.
 1. تجارت زنده می‌تواند نرخ تبدیل را تا ۱۰ برابر بیشتر از تجارت الکترونیک معمولی بالا ببرد. این به دلیل محیط جذاب و مصرانه‌ای است که پخش زنده ایجاد می‌کند.

پخش زنده به مخاطبان قدرت می‌دهد تا سوالات خود را بپرسند، درباره محصولات یاد بگیرند و سپس با اطمینان، تصمیم به خرید بگیرند. از آنجا که پخش زنده به صورت زمان واقعی تماشا می‌شود، فروشندگان می‌توانند پیشنهادات فروش را به طور مستقیم ارائه کنند، که به کاربران احساس فوریت برای خرید محصولات و عدم از دست دادن معاملات را می‌دهد.

 1. پخش زنده به شما امکان می‌دهد تا داده‌های ارزشمندی از مخاطبان خود جمع‌آوری کنید. بنابراین، تعجب‌آور نیست که بالغ بر ۷۰٪ از کسب‌وکارها از پخش زنده برای تعامل عمیق‌تر و فهم بهتر مشتریان خود استفاده می‌کنند. این محبوبیت به این دلیل است که تجزیه و تحلیل داده‌ها از پلتفرم پخش زنده، اطلاعاتی مانند تعداد بینندگان، جمعیت‌شناسی، بازخورد و نظرات، تعامل و واکنش‌ها و تعداد دفعاتی که لینک به اشتراک گذاشته شده است را ارائه می‌دهد. این اطلاعات برای بهبود محصول، کمپین های بازاریابی و خدمات مشتری مفید هستند.

با داده‌های جمع‌آوری‌شده از پخش زنده، شما قادر خواهید بود تا جمعیت‌شناسی و تعامل با مخاطبان خود را درک کنید. این اطلاعات بسیار ارزشمند است تا بفهمید که مخاطبان شما به چه محتوایی علاقه‌مند هستند، که به شما کمک می‌کند محتوای آینده را بهبود بخشیده و نتایج تعامل خود را بهینه کنید.

موارد استفاده از پخش زنده چیست؟

پخش زنده به شرکت‌ها راه‌های مختلفی برای بهبود تعامل با مخاطبانشان ارائه می‌دهد. در اینجا انواع مختلف محتوایی که می‌توانید با پخش زنده میزبانی کنید تا کسب‌وکار خود را توسعه داده و با مشتریان ارتباط برقرار کنید، آورده شده است:

جلسات پرسش و پاسخ

در طی یک جلسه پرسش و پاسخ، مشتریان می‌توانند هر سوالی درباره محصول و کسب‌وکار شما بپرسند. با برگزاری این جلسات، به مشتریان حس شنیده شدن می‌دهید و می‌توانید اطلاعاتی در مورد انتظارات آن‌ها از شرکت خود جمع‌آوری کنید.

رویدادهای مجازی

پخش زنده راهی آسان برای دسترسی آنلاین به رویدادها و جلسات حضوری شما توسط شرکت‌کنندگان مجازی فراهم می‌کند. پخش زنده برای رویدادهای مجازی باید قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر باشند تا شرکت‌کنندگان بتوانند بدون تجربه تأخیر یا وقفه، احساس نزدیکی به رویداد را تجربه کنند.

وبینارها

وبینارها راهی عالی برای هدایت سرنخ‌ها به قیف فروش شما و ارائه محتوای آموزشی به مخاطبانتان هستند. آن‌ها همچنین راه خوبی برای معرفی شما به عنوان یک کارشناس قابل اعتماد در حوزه تخصصی‌تان هستند.

برای توسعه ایده‌های خوب برای وبینار خود، از خودتان این سوالات را بپرسید: چه مشکلاتی را می‌خواهید حل کنید؟ مخاطب هدف شما برای موفقیت به چه نیاز دارد؟

معرفی محصولات جدید

پخش زنده فرصتی عالی برای معرفی هر محصول یا ویژگی جدیدی که در حال عرضه آن هستید، فراهم می‌کند. معرفی محصول به مخاطبان احساس مشارکت در رشد و حضور در نقاط عطف شرکت شما را می‌دهد. در طول این رویداد زنده، می‌توانید هیجان درباره به‌روزرسانی‌های آینده را ایجاد کنید و مخاطبانتان نگاهی اجمالی به آنچه در پشت صحنه در حال کار بر روی آن هستید، داشته باشند. یک نکته مثبت دیگر استفاده از پخش زنده برای معرفی محصول این است که می‌توانید ضبط آن را در صفحات فرود محصول خود بازنشر کنید.

اخبار شرکت

مانند معرفی محصول، می‌توانید از پخش زنده برای نمایش هر خبر هیجان‌انگیزی که در شرکت شما رخ می‌دهد، استفاده کنید. این اخبار می‌تواند شامل ادغام، تازه‌سازی برند یا هر تغییری در رهبری شرکت شما باشد.

تجارت زنده

بازارها و فروشندگان می‌توانند از پخش زنده برای ایجاد تجربه خرید پویا و شخصی استفاده کنند. پخش زنده می‌تواند با داشتن یک کانال ارتباطی دوطرفه که به سرعت به هر سوالی پاسخ می‌دهد، تجربه خرید کاربر را بهبود بخشد. فروشنده می‌تواند سوالاتی از خریداران علاقه‌مند بپرسد و بر اساس پاسخ‌های آن‌ها، توصیه‌هایی ارائه دهد. این امر به خریداران امکان می‌دهد تا به علایق خود نزدیک شوند و تجربه خریدی راحت از خانه‌های خود را داشته باشند.

برخلاف تجربه خرید آنلاین معمول، تجارت زنده به مشتریان قدرت می‌دهد تا با فروشنده تعامل داشته و سوالات خود را بپرسند. از طریق پخش زنده، میزبان‌ها می‌توانند چرخه فروش را با تأکید بر فوریت پیشنهادها یا محصولات محدود تسریع کنند.

آموزش‌ محصولات

مدیران و فروشندگان محصول می‌توانند از پخش زنده برای نمایش نحوه کار محصولات خود در زمان واقعی استفاده کنند. در طول رویداد پخش زنده، مخاطبان می‌توانند هر سوالی که ممکن است درباره استفاده بهینه از محصول داشته باشند را بپرسند.

مصاحبه‌های زنده

شما می‌توانید از پخش زنده برای انجام مصاحبه‌های زنده با افراد کلیدی در صنعت خود و یا بحث در مورد موضوعات مختلف مرتبط با مخاطبان خود استفاده کنید. همچنین، اگر شخصی که با او مصاحبه می‌کنید یک فرد تأثیرگذار و بزرگ در حوزه کار شما باشد، این فرصت را به شما می‌دهد که با مشتریان جدیدی که می‌توانید با آن‌ها تعامل کنید، ارتباط برقرار کنید.

پخش بازی

پخش زنده یک ابزار مفید برای گیمرهاست تا به مخاطبان خود دسترسی پیدا کرده و آن را گسترش دهند. با پخش زنده، گیمرها می‌توانند صفحه نمایش، واکنش‌ها، حرکات و سفر خود را با مخاطبان به اشتراک بگذارند.

ناشران بازی می‌توانند با کمک توسعه‌دهندگان، بازی‌های جدید را به صورت زنده اجرا کنند، که این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌ها و داستان‌های جدید را نمایش داده و به مخاطبان نیز یک نمایش محصول بهتر و جذاب‌تر می‌دهد. این کار معادل ورود به فروشگاه و ارائه یک نمایش توسط سازنده محصول است.

پخش بازی همچنین فرصت‌های اسپانسری را دارد و به یک کانال برای دسترسی به مصرف‌کنندگان نسل Z که از کانال‌های اجتماعی سنتی دور شده‌اند، تبدیل می‌شود. از طریق پخش زنده، گیمرها می‌توانند محتوای جذاب ایجاد کنند و همچنین بازی‌ها و همکاری‌های جدید را تبلیغ کنند.

موارد استفاده از پخش زنده

چگونه یک اپلیکیشن پخش زنده بسازیم

شش مرحله ساده برای ایجاد یک اپلیکیشن پخش زنده وجود دارد. شما باید مخاطبان خود را تعیین کنید، یک استراتژی کسب درآمد را تعریف کنید، تکنولوژی مورد نیاز خود را تقویت کنید، یک پروتکل پخش ویدئو را انتخاب کنید، رابط کاربری را طراحی کنید، یک نمونه اولیه بسازید و پس از راه‌اندازی، اپلیکیشن خود را تبلیغ کنید. اگر علاقه‌مند به ساخت اولین محصول ویدیویی زنده خود هستید، به آموزش‌های فنی به عنوان منبعی برای کمک به شما در هر نقطه دشوار توسعه تکیه کنید.

تاریخچه پخش زنده

پخش زنده در چند دهه گذشته بسیار تکامل یافته است. در اینجا خلاصه‌ای از نحوه رشد پخش زنده از شروع آن در سال ۱۹۹۵ آورده شده است.

در سال ۱۹۹۵، RealNetworks اولین پخش‌کننده رسانه‌ای به نام RealPlayer را عرضه کرد که قادر به پخش بود. این شرکت اولین پخش عمومی را در همان سال ارائه داد و یک بازی بیسبال بین نیویورک یانکیز و سیاتل مارینرز را پخش کرد.

پس از آن RealNetworks در سال ۱۹۹۷ با انتشار RealVideo به تجاری‌سازی ویدیوهای زنده پرداخت که یکی از اولین برنامه‌های این نوع بود.

در سال ۱۹۹۹، شبکه Excite@Home و شورای رهبری دموکراتیک، اولین پخش اینترنتی ریاست جمهوری را با حضور بیل کلینتون در دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن میزبانی کردند. در طول این پخش زنده، شرکت‌کنندگان فرصت داشتند تا هر سوالی که درباره موضوعات سیاسی مختلف داشتند، از کلینتون بپرسند. این پخش توانست بیش از ۵۰,۰۰۰ بیننده فعال را میزبانی کند.

با این حال، تنها از سال ۲۰۱۰ بود که پخش زنده شروع به رونق گرفت. در سال ۲۰۱۱، توییچ یک پلتفرم پخش زنده بازی‌های ویدیویی را راه‌اندازی کرد که در سال اول خود بیش از ۳ میلیون کاربر ماهانه جذب کرد. سپس، در سال ۲۰۱۳، یوتیوب به کاربران ثبت‌نام شده اجازه داد تا پخش زنده را میزبانی کنند.

سایر پلتفرم‌ها مانند توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام به فاصله کمی پس از آن، به جمع نرم‌افزارهای پخش زنده پیوستند. در سال ۲۰۱۵، توییتر پلتفرم پخش زنده Periscope را خریداری کرد. و در سال ۲۰۱۶، فیس‌بوک و اینستاگرام ویژگی‌های پخش زنده خود را راه‌اندازی کردند.

پنج پلتفرم برتر پخش زنده

۱

Twitch

Twitch یک پلتفرم محبوب پخش زنده است که به کاربران اجازه می‌دهد محتوا را بر روی PC یا کنسول مشاهده کنند. Twitch به ویژه برای پخش زنده بازی‌های ویدیویی محبوب است و در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲.۷ میلیون بیننده همزمان داشت و پرمخاطب‌ترین پلتفرم برای گیمرهاست.

ویژگی‌های Twitch:

 • پخش زنده می‌تواند مستقیماً به فیس‌بوک متصل شود.
 • حساب‌های رایگان و پریمیوم موجود است.
 • ویژگی های جامع چت؛ کاربران می‌توانند مخاطبان خود را با استفاده از ربات‌ها مدیریت کرده و از مشترکین خود هدیه دریافت کنند.
 • سازندگان محتوا می‌توانند از محتوای خود کسب درآمد کنند.
۲

YouTube Live

در یک نظرسنجی، ۷۰٪ از بینندگان پخش زنده، YouTube Live را به عنوان پلتفرم پخش مورد علاقه خود انتخاب کردند. YouTube Live مخصوصاً برای سازندگان محتوا مفید است که می‌توانند از کانال‌های YouTube خود برای قالوورهایشان پخش زنده داشته باشند. برای مشاغل، این یک فرصت عالی برای ارتباط با مخاطبان است و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد رویدادها یا برنامه‌هایی ایجاد کنند که کاربران را ملزم نمی‌کند با پلتفرم دیگری -که ممکن است با آن آشنا نباشند- حساب کاربری ایجاد کنند و در عوض آن‌ها را از YouTube تماشا کنند.

ویژگی‌های YouTube Live:

 • ارائه تحلیل جامع زنده
 • امکان نمایش تبلیغات در پخش زنده برای کسب درآمد از ویدیوها
 • یکپارچگی با سایر پلتفرم‌های اجتماعی برای افزایش آگاهی
 • امکان تبدیل بخش‌هایی از پخش زنده به کلیپ‌های کوتاه
 • امکان متوقف کردن و بازگشت به عقب پخش زنده توسط بینندگان
۳

Instagram Live

Instagram Live بخشی از اپلیکیشن Instagram است که به اینفلوئنسرها با فالوورهای زیاد کمک می‌کند به صورت ارگانیک محتوا ایجاد کنند. این اپلیکیشن به کاربران اطلاع می‌دهد که یک پخش زنده شروع شده و به سازندگان اجازه می‌دهد محتوا را در پروفایل خود ذخیره کنند. Instagram Live به ویژه برای سازندگان محتوا و برندها مفید است تا با همکاری یکدیگر، معروفیت و محبوبیت برند را افزایش دهند. برندها با استفاده از اینفلوئنسرها می‌توانند محصولات یا خدمات خود را به مخاطبانی که متعهد و علاقه‌مند هستند، معرفی کنند.

ویژگی‌های Instagram Live:

 • Instagram به دنبال‌کنندگان اطلاع می‌دهد که یک پخش زنده جدید شروع شده است.
 • میزبان‌ها می‌توانند دنبال‌کنندگان را به پخش زنده دعوت کنند که به آن‌ها بپیوندند.
 • امکان افزودن فیلترها و پوشش‌های بازی به ویدیوها؛ این ویژگی مفید است اگر شرکت شما فیلترها یا بازی‌های مخصوص خود را دارد و می‌خواهد آن‌ها را به بینندگان نمایش دهد.
 • مخاطبان می‌توانند به صورت زنده واکنش نشان دهند و با یکدیگر چت کنند.
۴

Uscreen

Uscreen یک پلتفرم پخش زنده است که ویژگی‌های کسب درآمد و ویدیوهای درخواستی را ارائه می‌دهد. این پلتفرم با چت زنده و فایل‌های ویدیویی قابل دانلود برای تمام کاربران که در یک رویداد پخش زنده شرکت کرده‌اند، همراه است.

ویژگی‌های Uscreen:

 • پخش زنده شامل چت زنده برای تعامل با مخاطبان است.
 • ضبط خودکار برای پخش دوباره برای کاربرانی که در یک رویداد شرکت کرده‌اند.
 • شمارش معکوس برای ایجاد انتظار در مخاطبان.
 • پهنای باند نامحدود و تعداد نامحدود اعضایی که می‌توانند به پخش زنده بپیوندند.
 • امکان کسب درآمد.
۵

Brightcove

Brightcove یک پلتفرم پخش زنده است که تأکید ویژه‌ای بر روی شرکت‌ها دارد. این پلتفرم یک راه حل عالی برای پخش‌کنندگان، بازارها و ارتباطات داخلی برای مخاطبان جهانی است که ویژگی اشتراک‌گذاری پخش‌ها با سایر پلتفرم‌های اجتماعی را نیز دارد.

Brightcove به ویژه برای شرکت‌هایی که به دنبال ایجاد محتوای ارتباطات داخلی هستند که به صورت امن پخش و ذخیره شود، مفید است. محتوای ضبط شده در پخش‌های زنده می‌تواند بعداً برای مقاصد بازاریابی یا اهداف منابع انسانی استفاده شود و به شرکت کمک می‌کند تا یک کتابخانه ارزشمند از منابع بسازد.

ویژگی‌های Brightcove:

 • ارائه API برای اتصال به کسب و کار شما.
 • قابلیت عبور از بلاک‌کننده‌های تبلیغات و محدود کردن محتوای جغرافیایی.
 • امنیت قوی در پخش‌ برای مقابله با دزدی محتوا.

پرسش‌های متداول

۱. پخش زنده چیست؟

پخش زنده فرایند پخش محتواهای ویدیویی از طریق اینترنت به صورت زنده و در لحظه است. این امکان را به بینندگان می‌دهد تا رویدادها، برنامه‌ها یا سایر محتواها را به محض وقوع و بدون تأخیر مشاهده کنند.

چه چیزهایی برای شروع پخش زنده نیاز دارم؟

پاسخ: برای شروع پخش زنده به چند مولفه پایه نیاز دارید: دوربین (که می‌تواند وب‌کم، گوشی هوشمند یا دوربین حرفه‌ای باشد)، میکروفون برای صدا، اتصال به اینترنت و یک پلتفرم پخش (مانند YouTube Live، Twitch یا Facebook Live).

چقدر پهنای باند برای پخش زنده نیاز دارم؟

مقدار پهنای باند لازم بستگی به کیفیت پخش دارد. برای کیفیت استاندارد (SD) ممکن است حدود ۳-۴ مگابیت بر ثانیه سرعت آپلود نیاز داشته باشید. برای کیفیت بالا (HD) ۵-۸ مگابیت بر ثانیه توصیه می‌شود. برای کیفیت فوق‌العاده بالا (UHD/4K) ۲۰ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر ممکن است لازم باشد.

آیا می‌توانم از پخش زنده درآمد کسب کنم؟

بله، بسیاری از پلتفرم‌ها روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از پخش زنده ارائه می‌دهند مانند تبلیغات، اشتراک‌ها، دونیشن‌ها و عضویت‌های پولی. به عنوان مثال، یوتیوب دارای Super Chat است و Twitch اشتراک‌ها و Bits را ارائه می‌دهد.

چگونه می‌توانم در طول پخش زنده با مخاطبانم تعامل داشته باشم؟

تعامل با مخاطبان می‌تواند از طریق چت زنده، پاسخ به نظرات و سوالات در لحظه، استفاده از ابزارهای تعاملی مانند نظرسنجی‌ها و ذکر نام بینندگان انجام شود.

چه پلتفرم‌هایی برای پخش زنده محبوب هستند؟

برخی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های پخش زنده شامل YouTube Live، Twitch، Facebook Live، Instagram Live و TikTok Live هستند. هر پلتفرم ویژگی‌ها و مخاطبان خاص خود را دارد.

چالش‌های رایج در پخش زنده چیست؟

پاسخ: چالش‌های رایج شامل مشکلات فنی مانند اتصال ضعیف به اینترنت، مشکلات هماهنگی صدا و تصویر، مدیریت تعداد زیاد بینندگان و مدیریت چت زنده است.

چگونه می‌توانم کیفیت پخش زنده را بهبود دهم؟

بهبود کیفیت پخش زنده را می‌توان با استفاده از دوربین و میکروفون با کیفیت بالاتر، اطمینان از اتصال اینترنتی پایدار و سریع، بهینه‌سازی نورپردازی و استفاده از نرم‌افزارهای پخش با ویژگی‌های پیشرفته مانند OBS Studio یا Streamlabs انجام داد.

آیا پخش زنده امن است؟

در حالی که پخش زنده می‌تواند امن باشد، مهم است که احتیاط کنید. حریم خصوصی خود را با عدم اشتراک اطلاعات شخصی حفظ کنید، از ابزارهای مدیریت استفاده کنید تا نظرات نامناسب را مدیریت کنید و از سیاست‌های پلتفرم‌ها آگاه باشید تا از نقض شرایط خدمات اجتناب کنید.

آیا می‌توانم از دستگاه موبایل خود پخش زنده انجام دهم؟

بله، بسیاری از پلتفرم‌ها از پخش زنده موبایل از طریق اپلیکیشن‌های خود پشتیبانی می‌کنند. هم دستگاه‌های اندروید و هم iOS می‌توانند برای شروع پخش زنده استفاده شوند و این امکان را فراهم می‌کنند که از هر مکانی پخش کنید.

نقطه
Logo